Uncategorized

Temperatura extreme, mungesa të energjisë për miliona njerëz

Paralajmërim urgjent: Është i rrezikshëm. Qëndroni në shtëpi.

Autoritetet tajlandeze kanë paralajmëruar banorët në disa rajone që të shmangin daljen jashtë për shkak të nxehtësisë ekstreme.

Këtë muaj, pjesë të mëdha të Azisë janë goditur nga nxehtësia ekstreme, me temperatura rekord në disa vende.

Në Bangladesh dhe pjesë të Indisë, nxehtësia intensive ka rritur konsumin e energjisë elektrike, duke rezultuar në ndërprerje të energjisë dhe mungesa të energjisë për miliona njerëz.

Në Bangkok, temperatura arriti në 54 gradë rekord, në rrethin Bangna, njoftoi sot Instituti Meteorologjik.

Prandaj autoritetet paralajmërojnë banorët që të shmangin aktivitetet në natyrë dhe të jenë të vetëdijshëm për rrezikun e goditjes nga nxehtësia.

 

“Ndonjëherë midis orës 7 dhe 11 fshihem në dyqan për t’i shpëtuar vapës,” tha Amporn Supasert, një shitës i pulës së pjekur në skarë në Bangkok, raportoi “Index”.

Back to top button