LAJMESPORT

Borussia merr kryesimin e Bundesligës, Bayern në krizë

Pas eliminimit nga Champions League në mesjavë, Bayern Munchen humb edhe kryesimin në Bundesligë.

Kampionët në fuqi të Gjermanisë humbën 3-1 ndaj Mainz, në transfertë, dhe Borussia Dortmund fitoi 4-0 ndaj Eintracht Frankfurt, duke marrë vendin e parë të renditjes.

Bavarezët e nisën mirë takimin, duke kaluar në avantazh me anë të Sadio Mane, në minutën e 29.

Por, në pjesën e dytë, duke nisur nga minuta e 65, erdhi përmbysja e vendasve, të cilët shënuan 3 herë me anë të Ajorque, Barreiro dhe Martin.

Borussia shënoi 4 herë me anë të Bellingham, Malen (2) dhe Hummels.

Me këtë fitore, Dortmund kryeson tashmë me 60 pikë, ndërsa Bayern ndjek me 59. Raporton A2

 

Back to top button