GlobaleLAJME

Spanja “piqet”, në Britani ftohet moti

Tetë vitet e fundit kanë qenë më të ngrohtat në histori, por temperaturat këtë vit mund të luhaten nga ndryshimi i një rryme masive oqeanike në Oqeanin Paqësor.

Edhe pse është zyrtarisht pranverë, Spanja tashmë po përjeton muajt e nxehtë të verës. Temperaturat në Europë mund të arrijnë një maksimum të ri javën – ndoshta edhe duke arritur rekordin në 40C , gjë që do të thyente rekordin e mëparshëm prej 37.4C të vendosur në 2011.

Po ashtu, zonat bregdetare si Gjibraltari mund të jenë 10 gradë Celsius më të ngrohta se normalja. Kjo është pjesërisht për shkak të modeleve të motit që pompojnë ajër të nxehtë dhe të thatë në veri nga Saharaja. Qiejt mbi Spanjë janë gjithashtu blu të kthjellët, duke rritur sasinë e rrezatimit të diellit që arrin në tokë.

Toka është jashtëzakonisht e thatë në shumë rajone pas muajsh thatësire, që do të thotë se ka pak ujë që avullohet nga toka për të ftohur ajrin. Por ndërsa Spanja po ‘përvëlohet’, në Britani temperaturat janë ende të ulta.

Sipas Met Office, temperaturat në Britani, veçanërisht në veri, janë rreth 6 gradë Celsius më të ftohta se normalja për kohën e vitit.

Çfarë do të thotë kjo për verën 2023?

Sky News shkruan se kjo do të jetë vala e dytë ekstreme e të nxehtit në Spanjë.  Temperaturat në janar thyen gjithashtu rekorde për kohën e vitit, me Bilbaon që kaloi 29 gradë Celsius. Britania e Madhe gjithashtu pritet të ngrohet. Grupi Kombëtar i Thatësirës ka paralajmëruar kompanitë e ujit dhe konsumatorët që të përgatiten për një verë të nxehtë dhe të thatë.

Shkurti më i thatë në 30 vjet dhe marsi më i lagësht në 40 vjet tregojnë se sa i ndryshueshëm është bërë moti.  Kjo mund të nënkuptojë se viti 2023 do të jetë një përvëlues.

Back to top button