LAJMETOP LAJMI
TOP LAJMI

Vajza shqiptare nga Durrësi martohet me një serb, dasmorët parakalojnë para protestës në Leposaviq

Ky është Ballkani:
Në momentin kur tensioni mbetet në katër komunat e veriut të Kosovës, ku shumica e popullsisë janë serbe, një grua shqiptare e martuar para dy ditësh në njërën prej tyre, në Leopsaviq, nacionale serbe.
Lajmi ka bërë xhiron e mediave serbe. Siç theksojnë, çifti bashkëshortor, Mira Dreaj dhe Dejan Slavkoviq, u martuan në Kishën Ortodokse të Soçanicës, pasi nusja shqiptare ndërroi fenë disa muaj më parë dhe u pagëzua në ortodoksë të krishterë. Pas dasmës në kishë, ata marshuan rrugëve të Leposaviqit, madje edhe afër ndërtesës së komunës ku vazhdojnë protestat e serbëve.
“U martova me Dejanin nga dashuria, u takuam në durrsak dhe kemi gjashtë muaj bashkë. Jam i lumtur që u ktheva në besimin e paraardhësve të mi. Tani ndihem si serb. Ka shumë njerëz në Shqipëri që kanë origjinë serbe dhe nuk e dinë ose e kanë të ndaluar ta njohin deri tani”, tha Mira.
Dhëndri, Dejani, nga ana e tij, tha se Mira i kishte thënë se fëmijët e tyre do t’i lindë si ortodoksë në Kosovë. , duke shtuar se edhe nëse gruaja e tij nuk do të ndryshonte besim, ai nuk do të ishte zemëruar dhe se ishte dëshira e saj.
                                           
Krejt kjo, ndersa BE, SHBA dhe NATO, mundohen ta bindin Prishtinen dhe Beogradin qe te ulin tonet dhe te gjejne zgjidhje se pari, lidhur me situaten ne 4 komunat serbe, me hapin e pare anulimin e rezultateve te zgjedhjeve komunale ne te cilat moren pjese vetem 3% banore shqiptare zbritje dhe bojkotuar nga banorët serbë.
Back to top button