LAJME

Kryebashkiaku meksikan martohet me krokodil

Një kryebashkiak i një qyteti të vogël meksikan është martuar me një krokodil në një ritual të vjetër “për prosperitet”.

Ai mund të shihej duke puthur zvarranikun, “goja” e të cilit ishte e lidhur.

Krokodili shtatëvjeçar, i quajtur “princesha e vogël”, mendohet se përfaqëson një hyjni të lidhur me tokën mëmë, përcjell Telegrafi.

Martesa e zvarranikut me udhëheqësin lokal simbolizon bashkimin e njerëzve me hyjnoren.

Tradita ka të ngjarë të daton shekuj më parë në komunitetet indigjene Chontal dhe Huave të shtetit Oaxaca. /Telegrafi/

Back to top button