LAJMESOCIALETOP LAJMI

Katër raste të dhunës në familje të raportuara në Polici gjatë 24 orëve të fundit

Katër raste të dhunës në familje janë raportuar në Polici, gjatë 24 orëve të fundit. Rastet e raportuara kanë ndodhur në Prishtinë, Suharekë, Prizren dhe Gjakovë.

Tre prej katër personave që kanë qenë ushtrues të dhunës janë arrestuar, ndërkaq i katërti është liruar në procedurë të rregullt, raporton teve1.info

Rasti i parë ka ndodhur në kryeqytet, ku gruaja e ka raportuar burrin e saj për dhunë në familje, pasi që i njëjti e ka sulmuar fizikisht. Viktima me dëshirën e saj është dërguar në strehimore, ndërsa lidhur me veprën i dyshuari është arrestuar dhe me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje.

I arrestuari i dytë për dhunë në familje është nga Suhareka, i cili nën ndikimin e alkoolit ka shkaktuar dhunë në familjen e tij, si dhe ka sulmuar fizikisht djalin e tij. Lidhur me këtë rasti prokurori ka marrë vendim që i njëjti të dërgohet në mbajtje.

Ndërsa, për personin ndaj të cilit është iniciuar “Lëndim i lehtë trupor” dhe “Dhunë në familje”, prokurori ka rekomanduar që i njëjti të lirohet dhe rasti të procedohet në procedurë të rregullt. Ky rast ka ndodhur më datë 16 shkurt të këtij viti në Prizren. Shkaku i dhunës dhe sulmit viktima ka pësuar lëndime dhe të njëjtës i është ofruar tretman mjekësor.

Ndërkaq, personi i tretë është arrestuar për dhunë psikike ndaj bashkëshortes së tij. Policia ka bërë të ditur se viktima ka refuzuar të marrë tretman mjekësor dhe strehim, por e njëjta është kthyer në shtëpi. Ndërsa i dyshuari me urdhër të prokurorit është dërguar në mbajtje.

Back to top button