LAJME

Borrell thërret një takim mes Serbisë dhe Kosovës javën e ardhshme në Bruksel

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Punë të Jashtme, Josep Borrell, ka njoftuar këtë të enjte se shpreson që javën e ardhshme të takohet me përfaqësuesit e Serbisë dhe Kosovës në Bruksel.

Takimi do të zhvillohet në një kohë tensioni mes Kosovës dhe Serbisë për shkak të refuzimit të serbëve të Kosovës për të pranuar kryetarë komunash shqiptarë të Kosovës në katër komunat veriore, ku është i përqendruar minoriteti serb i Kosovës, shumica në këto rajone.

Borrell iu referua arrestimit të tre policëve nga Kosova në Serbi dhe theksoi se ata “po përpiqen të përcaktojnë saktësisht se çfarë ka ndodhur” dhe se BE-ja është “në kontakt të ngushtë” me komandën e misionit të NATO-s në Kosovë dhe me Beogradin dhe Prishtinën “për të parë se çfarë ndodhi në të vërtetë këtu dhe çfarë çoi në këtë arrestim”.

Ndërkohë duhet të kërkojmë qetësi në terren”, tha ai, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Në krizën aktuale të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, trazirat më të mëdha ndodhën më 29 maj, kur policia speciale kosovare përdori forcën për të shpërndarë demonstruesit serbë, të cilët i penguan kryetarët e komunave të hynin në tre bashki, të rrethuar nga ushtarë të misionit të NATO-s në Kosova (KFOR).

Back to top button